Duch Aloha

Serge Kahili King

 Kahana Bay, North Oahu, Hawaii

Duch Aloha je známy výraz pre postoj priateľskej akceptácie, ktorou sú havajské ostrovy také slávne. Značí to však aj mocný spôsob ako riešiť akýkoľvek problém, ako dovŕšiť akýkoľvek cieľ a tiež ako dosiahnuť akýkoľvek stav mysle či tela, po ktorom túžite.

V havajčine slovo aloha predstavuje omnoho viac, než len "ahoj" alebo "zbohom" či "láska". Jeho hlbší význam je "radostné (oha) zdieľanie (alo) životnej energie (ha) v prítomnosti (alo)."

Keď zdieľate túto energiu, začínate sa nalaďovať na božskú silu, ktorú Havajčania nazývajú mana. A láskyplné použitie tejto neuveriteľnej Sily je tajomstvom pre dosiahnutie skutočného zdravia, šťastia, prosperity a úspechu.

Spôsob, ako sa vyladiť na túto Silu a ako si zaistiť, aby pre vás pracovala, je taký ľahký, že budete možno v pokušení považovať ju za príliš ľahkú na to, aby to mohla byť pravda. Prosím, nenechajte sa oklamať tým, ako sa to javí na povrchu.

Toto je najmocnejšia technika na svete a hoci je extrémne jednoduchá, nemusí byť jej vykonávanie ľahké, pretože si musíte pamätať, že ju treba vykonávať, a to veľmi často. Je to tajomstvo, ktoré je ľudstvu odovzdávané zas a znova, a tu je zase v inej podobe. Tým tajomstvom je toto:

Žehnajte každého a všetko, čo reprezentuje to, čo chcete!

A to je všetko. No čokoľvek takéto jednoduché však potrebuje trochu vysvetlenia.

Žehnať niečomu znamená uznávať či zdôrazňovať pozitívnu kvalitu, charakteristiku či stav, so zámerom, že to, čo je uznané alebo zdôraznené, narastie, pretrvá, alebo sa stane.

Požehnanie je účinné, keď chcete zmeniť svoj život alebo keď chcete dostať niečo, čo chcete, a to z troch dôvodov: Za prvé, pozitívne zameranie vašej mysle pohne pozitívnou, kreatívnou mocou Sily vesmíru. Za druhé, pohne to vašou vlastnou energiou navonok, čím sa umožní to, aby cez vás prechádzalo viac Sily. Za tretie, keď žehnáte pre prospech druhých, namiesto pre seba, obchádzate tým akékoľvek podvedomé strachy o tom, čo chcete pre seba, a takisto, aj samotné sústredenie sa na akt žehnania zvyšuje rovnaké dobro vo vašom živote. Krásne na tomto procese je to, že žehnanie, ktoré vykonávate pre druhých, pomáha im, rovnako ako aj vám.

Žehnať možno s pomocou predstavivosti či dotyku, ale najbežnejší a najľahší spôsob je ten, keď žehnáte slovami. Hlavné druhy verbálnych požehnaní sú:

Obdiv - dávanie komplimentov alebo chvály niečomu dobrému, čo ste si všimli. napríklad, "Aký pekný západ slnka", "Páčia sa mi tie šaty", "S tebou je taká zábava"...

Potvrdenie - špecifický žehnajúci výrok pre zvýšenie či pretrvanie. Napr. "Žehnám kráse tohto stromu", "Nech je požehnané zdravie tvojho tela"...

Ocenenie - toto je vyjadrenie vďaky, že niečo dobré existuje alebo sa stalo. Napr. "Vďaka ti, Bože, za tvoju pomoc", "Vzdávam vďaku dažďu za to, že živí pôdu"...

Predvídanie - toto je požehnanie do budúcnosti. Napr. "Budeme mať skvelý piknik", "Žehnám tvojmu zvýšenému príjmu", "Ďakujem ti za svojho perfektného druha", "Želám vám šťastnú cestu", "Nech vás sprevádza šťastie"...

Havajský západ slnka

Aby bolo možné získať zo žehnania čo najväčší prínos, budete sa musieť vzdať jednej veci, ktorá požehnanie neguje: preklínania. To neznačí nadávanie alebo hovorenie "zlých" slov. Týka sa to protikladu žehnania, menovite kritizovania namiesto obdivu, pochybovania namiesto potvrdzovania, obviňovania namiesto oceňovania, a obávania sa, namiesto predvídania a očakávania s dôverou. Kedykoľvek je vykonané čokoľvek z uvedeného, dochádza k zrušeniu účinkov požehnania. Takže, čím viac preklínate, tým ťažšie to bude a tým dlhšie potrvá, kým získate z požehnania nejaké dobro. Na druhej strane, čím viacej žehnáte, tým menej škôd akékoľvek preklínania napácha.

Tu sú teda nejaké nápady a tipy pre žehnanie rôznych potrieb a túžob:

Zdravie - žehnajte zdravých ľudí, zvieratá i rastliny, všetko, čo je dobre spravené či skonštruované, všetko, čo vyjadruje hojnú energiu

Šťastie - žehnajte všetko, čo je dobré, alebo dobro vo všetkých ľuďoch a zvieratách, všetky známky šťastai, ktoré vidíte, počujete alebo cítite u ľudí a zvierat

Prosperita - žehnajte všetkým známkam prosperity vo svojom prostredí, vrátane všetkých peňazí, ktoré máte v akejkoľvek podobe, a tiež všetkým peniazom, ktoré obiehajú vo svete

Úspech - žehnajte všetkým známkam dokončenia a zavŕšenia, všetkým príchodom do cieľa (áut, lodí, lietadiel, vlakov a ľudí), všetkým známkam pohybu vpred alebo vytrvalosti a všetkým známkym zábavy a potešenia

Dôvera - žehnajte všetkým známkam dôvery v ľudí a zvieratá, všetkým známkam sily u ľudí, zvierat a objektov (vrátane ocele a betónu), všetkým známkam stability (ako hory a vysoké stromy)

Láska a priateľstvo - žehnajte všetkým známkam starostlivosti, súcitu a podpory, všetkým harmonickým vzťahom v prírode a architektúre, všetkému, čo sa spája s niečím iným alebo sa toho jemne dotýka, všetkým známkam spolupráce, ako v práci a u hire, a všetkým známkam smiechu a zábavy

Vnútorný pokoj - žehnajte všetkým známkam tichosti, kľudu a hlbokého pokoja, všetkým vzdialeným výhľadom (ako sú horizonty, hviezdy, mesiac), všetkým známkam krásneho pohľadu, zvuku či dotyku, jasným farbám a tvarom, detailom prírodných útvarov a pod.

Duchovný rast - žehnajte všetkým známkam rastu, rozvoja a zmeny v prírode, úsvitu a súmraku, pohybu slnka, mesiaca a hviezd a planét, letu vtákov na oblohe a pohybu vetra a mora.

vodopádik

Vyššie uvedené nápady slúžia pre vás ako vodítko, v prípade, že nie ste zvyknutí žehnať, no nenechajte sa nimi obmedziť. Pamätajte, že žehnať možno akejkoľvek vlastnosti, charakteristike či stavu, či už takým, ktoré existovali, existujú alebo budú existovať. Ja osobne som využil žehnanie na vyliečenie svojho tela, aby som si zvýšil príjem, rozvinul si zručnosti, vytvoril hlboko láskyplný vzťah s mojou manželkou a deťmi a aby som vytvoril celosvetovú sieť mierotvorcov, ktorí pracujú s duchom aloha. A pretože mi to tak dobre fungovalo, chcem sa s vami o to podeliť.

Ako posilniť svoju silu žehnať

Havajskí šamani používajú techniku, ktorá posilňuje vašu silu žehnať zvyšovaním vašej osobnej energie. Je to jednoduchý spôsob dýchania, ktorý sa používa aj pri uzemňovaní sa, centrovaní sa, meditácii a pri liečení. Nevyžaduje si žiadne špeciálne miesto či postoj a možno ho vykonávať počas pohybu i v pokoji, keď ste zaneprázdnení či odpočívate, s očami otvorenými i zavretými. U Havajčanov sa táto technika nazýva pikopiko, pretože piko znamená korunu hlavy aj pupok.

Technika pikopiko:

1. Uvedomte si svoje prirodzené dýchanie (môže sa samo odseba zmeniť, tým že naň upriamite svoje vedomie, ale to je OK).

2. Lokalizujte si korunu (vrcholok) hlavy a pupok svojím vedomím alebo dotykom.

3. Teraz počas nádychu umiestnite svoju pozornosť na korunu hlavy a pri výdychu ju umiestnite na pupok. Dýchajte takto tak dlho, ako sa vám páči.

4. Keď sa cítite uvoľnení, centrovaní a energizovaní, začnite si predstavovať, že vás obklopuje neviditeľný oblak svetla alebo elektro-magnetického poľa, a že vaše dýchanie zvyšuje energiu tohto oblaku či poľa.

5. Ako žehnáte, predstavujte si predmet vášho žehnania obklopený takouto energiou, aká obklopuje aj vás.

Variácie: a) Namiesto koruny a pupka, presuňte svoju pozornosť z pleca na plece, alebo z neba na zem, b) sústerdeniu energie pomôže aj to, ak si ju predstavíte vo farbe alebo ako tón, či mravčenie.

Filozofia a prax havajskej Huny

Preklad článku: DreamingWolf.

 

 

 

 

 

 

Stránku vytvoril: DreamingWolf, december 2003.