Moje deti sa stávajú mužskými šovinistickými sviňami.

Carol Ann Jarnigan

(preklad článku z časopisu M.E.N. Magazine, May 1997, by DreamingWolf)"Z mojich detí sa stávajú mužské šovinistické svine!"

Nebolo to tak dávno, čo som nariekala túto vetu do telefónu mojej mame, ktorá počúvala v tom, čo som vnímala ako sympatizujúce ticho. Neskôr som zistila, že sa zúfalo pokúšala nesmiať sa mi. Dovoľte, aby som to vysvetlila...

Nedávno som si všimla, že moji synovia prichádzajú za mnou kvôli jednému druhu potrieb, a za mojim manželom kvôli inému. Príklad: "Mama, som hladný," hovorí jeden z chlapcov. "Dobre, čo chceš?" odpovedám. "Mohla by si spraviť hamburgery?" "Iste, popros svojho ocka, aby prišiel a pomohol mi." "Och, to nemôže, hráme sa Mortal Combat. Zavolaj nás, keď to bude hotové!"

Ja kŕmim svoje deti - môj manžel pre ich zábavu premieňa na počítačovej obrazovke veci na jahodový džem. Ja im periem - môj manžel na dvore zabíja monštrá. Ja im obväzujem kolená - môj manžel ich berie na koliesové korčule, aby bola mamičkina "nemocnica" vyťažená. Náhle je ocko "cool" rodič - ja nie.

Spočiatku to bolo ťažké: videla som, ako moje malé deti opúšťajú mamičku a stávajú sa sexistickými gorilami. Samozrejme, pripísala som to silnejšiemu vplyvu môjho manžela na ne. Už som nebola stredobodom ich vesmíru. Teraz som sa musela deliť o moje miesto na výslní a vôbec sa mi to nepáčilo. Navyše, aké rozumné lekcie mohol učiť mojich chlapcov?

Tu prichádza vyššie zmienený telefonický rozhovor. Moja matka, súc múdra žena, akou je, mi vysvetlila, že sa správam ako dieťa a prehnane reagujem na mylne vnímané ohrdnutia. Jej slovami: "Dospej, Carol Ann." Navrhla mi, aby som pozorovala chlapcov pri hre s ich otcom, aby som uvidela, či rozlíšim fungovanie dynamiky vzťahu otec - syn. Hoci som silne protestovala, hovoriac, že nebude žiadna dynamika hodná povšimnutia, premohla môj odpor a získala môj sľub, že ich budem počas budúceho týždňa pozorovať.

Tak som aj urobila - najprv zdráhavo, no potom s rastúcim záujmom. Videla som, že moji synovia závratnou rýchlosťou fyzicky aj emočne dozrievajú a videla som v ich osobnosti veci, o ktorých som nevedela. Na moje prekvapenie, môj muž áno. Videla som, ako je vynárajúca sa agresivita môjho staršieho syna pretváraná do konštruktívnej fyzickej aktivity a videla som rozvoj inštinktu ochraňovania. Videla som, ako sa môj mladší syn stáva čoraz viac sebestačnejším, stráca sklon bežať s každým malým škrabancom k mamičke a zvláda konfrontácie s deťmi od susedov bez toho, aby vyústili do bitiek. Videla som, ako sa moji synovia stávajú mužmi. Svitlo mi, oslepujúcim zábleskom. S ním prišla pokora, ako rýchly kamión. Náhle som si uvedomila, že ja nemôžem učiť svojich synov, ako byť mužmi.

Sú veci na tomto svete, ktoré sú vlastné mužskej psychike a sú veci, ktoré len otec môže utvárať u svojich synov. Svoju časť som naplnila - naučila som, dúfam, svojich synov starať sa, opatrovať a živiť. Časť môjho muža sa ešte len začína - naučiť ich poskytovať a ochraňovať, budovať a poskytovať prístrešie. Hoci ma moji synovia budú vždy potrebovať a nikdy ma úplne neopustia, najdôležitejšie veci o sebe sa naučia od svojho otca.

Takto to má byť. Len muž môže úspešne formovať iného muža.

Publikované s láskavým povolením časopisu M.E.N. Magazine.Späť
Stránka vytvorená: DreamingWolf, máj 2002