Či už veríte, že rôzne mytológie sú pravdivé, alebo nie, musíte uznať, že majú veľkú hodnotu, pretože nám poskytujú obraz o tom, ako fungovala spoločnosť v danom období, čo považovala za posvätné, o jej bohoch a rituáloch, o jej etike. A hoci v ich príbehoch a učeniach existujú jemné rozdiely, ak sa človek pozrie dostatočne pozorne, môže medzi jednotlivými mytológiami načrtnúť spojovacie línie týkajúce sa základných charakteristík, ktoré majú všetky spoločné.

Pri písaní tohto článku som sa rozhodol nezahrnúť 3 veľké monoteistické náboženstvá (judaizmus, kresťanstvo, islam), pretože ich charakter je oveľa bližší postoju uctievania svojich božských bytostí. Napriek tomu, že majú mnoho podobných čŕt s mytológiami z celého sveta, majú oveľa silnejší charakter uctievania voči svojim božským bytostiam, ich bohovia sú A a Z všetkého, čo existuje, a ich učenie je oveľa dogmatickejšie, Preto sa líšia od ostatných svetových uctievaní, kde sa bohovia zdajú byť bližší a viac zapojení do života ľudí.

V prípade, že ste čítali knihu epického spisovateľa alebo aj “mainstreamovejšieho” spisovateľa, napríklad Ernesta Hemingwaya, Lovecrafta alebo aj Stephena Kinga, všimli ste si, že sa často odvolávajú na bohov, príšery a hrdinov, aby opísali životy ľudí a ich životný boj proti najrôznejším nepriateľom. Aké romantické, ale zároveň symbolické a pravdivé, však? Bohovia hýbu silami prírody na veľkom šachovom poli. Netvory alebo démoni sa vás snažia zničiť, pokúšať alebo si vás vziať na svoju stranu. Anjeli a pozitívne sily sa vás snažia ochrániť alebo vám pomôcť, aby ste tieto ťažkosti prekonali. A vy ste často hrdinom, ktorý musí nájsť cestu týmto bludiskom. Veľmi často príbeh v mýte potrebuje hlavného hrdinu a veľmi často sa v ňom môžete identifikovať práve preto, že príbeh chce, aby ste sa zdokonalili.

Príkladov na to môže byť veľa. V babylonskej mytológii sa Gilgameš, hlavný hrdina, vzbúri proti svojmu zlému kráľovi Agovi z Kišu, porazí obra Huwawu a zomrie ako hrdina (aj napriek neúspešným pokusom o dosiahnutie nesmrteľnosti). Herkules v gréckej mytológii prechádza 12 hlavnými skúškami, zabíja netvory, poráža obrov a bojuje s vôľou bohov, aby zvíťazil, ale aj aby sa očistil od vraždy svojich detí. Jeho príbeh je teda príbehom o sebauzdravení a dokazovaní, že je hodný odpustenia. V indickej mytológii je Ardžuna jednou z hlavných postáv Mahábháraty, veľkej básne/príbehu ľudstva. Bojuje proti svojim nepriateľom a dostáva osvietenie od samotného pána Krišnu v podobe zaklínadiel, ktoré sa neskôr stali samostatnou posvätnou knihou, Bhagavadgitou.

Keďže všetky mytológie sú výtvorom ľudí, majú vo svojich učeniach spoločné črty, pretože všetci ľudia, napriek tomu, že niektoré kmene alebo spoločnosti možno žili v lepších podmienkach ako iné, majú rovnaké životné výzvy. Jednou z veľkých výziev, ktorým treba čeliť, je napríklad hnev prírody a boj proti veľkým zmenám životného prostredia alebo katastrofám, ktoré sa niekedy dejú. To je dôvod, prečo sa v babylonskej mytológii, gréckej mytológii, ale aj v hebrejskom náboženstve vyskytuje veľká potopa, ktorá vyhubí takmer celé ľudstvo a tých pár zostávajúcich sa musí znovu zaľudniť, ale aj začať spoločnosť ako celok od začiatku. Ďalším príkladom sú zmeny klímy a životného prostredia v kalendárnom roku a vytváranie bájí, ktoré ich symbolizujú. To je dôvod, prečo napríklad v egyptskej mytológii Horus, ktorý symbolizuje pozitívnu silu priateľskú k väčšine, vždy, keď vyhrá konflikt proti Setovi, prináša príchod jari, a keď Set zvíťazí, krajinu pokryje zima. Respektíve v gréckej mytológii, keď je Persefona prepustená z Hádu, aby navštívila svoju matku Demetru, prichádza na zem jar a všetko kvitne. Keď sa však musí vrátiť k svojmu manželovi do podsvetia, prichádza zima, pretože Demetra, bohyňa zeme, je smutná zo straty svojej dcéry.
Aj keď sú niektoré mytológie bohatšie na príbehy, postavy a symboliku ako iné, všetky majú veľké ponaučenie aj pre dnešného moderného človeka. Ťažkosti, ktoré musíme prekonávať, a hrdinovia, s ktorými sa radi stotožňujeme, sú dnes veľmi rozšírené a môžeme ich vidieť nielen v našich životoch, ale veľmi pekne sú zobrazené aj v hollywoodskych filmoch, ktoré sú inšpirované antickou mytológiou.