Nenechajte sa zmiasť charakteristikou “kameňov”. Skutočnosť, že niektoré horniny, minerály a artefakty vyrobené z určitých materiálov majú rôznu a dôležitú moc, je ľudstvu známa už od staroveku. Civilizácie po vzniku prvých spoločností mali vždy svojho šamana, mága, znalca psychiky, ktorý bol niekedy aj lekárom. V starovekom Grécku bol “περίαπτον” akýmsi amuletom, ktorý sa uchovával v malom vrecúšku a jeho nositeľ si ho vždy uschovával pre väčšie šťastie a silu. V iných civilizáciách sa nosili iné kamene alebo artefakty, ktoré pomáhali pri odvahe, v boji alebo odháňali zlých duchov. Aký je teda rozdiel medzi amuletmi, talizmanmi a kameňmi?
O tom, čo sa používa z akého dôvodu, sa naozaj veľmi nediskutuje. Zjednodušene povedané, amulet je jeden alebo súbor kameňov spolu, ktoré slúžia ako ochranný štít proti zlým vibráciám, energii alebo zlým duchom. Nezamieňajte si ho s používaním prívesku, amulet je priateľom v ťažkých chvíľach. Na druhej strane talizman je artefakt, ktorý má tomu, kto ho nosí, dodať silu alebo odvahu. V kombinácii s kúzlami môžu byť naozaj účinné. Niektoré amulety fungujú jednoducho ako symbol náboženstva, ktorý má dať človeku pocit spolupatričnosti alebo hrdosti na svoj pôvod (Dávidova hviezda, krivý kríž v hinduistickej tradícii), zatiaľ čo niektoré talizmany fungujú nepriamo a poskytujú svojmu nositeľovi podporné sily namiesto priamej moci (králičia noha pre šťastie).
Amulet však nemusí byť nevyhnutne božským symbolom alebo nápisom bohov. Staroveké symboly, ako napríklad svastika, sa používali na politické účely, zatiaľ čo v starovekom Egypte bolo Horovo oko kresbou, ktorú používal najmä faraón ako symbol najvyššieho postavenia v spoločenskej hierarchii. Čím ďalej do histórie ľudstva ideme, tým väčšiu úlohu zohrávali symboly, či už vo forme kresby alebo kameňa. V dobe kamennej si lovci maľovali telo a tvár, zatiaľ čo neskoršie kmene z celého sveta mali náčelníkov a mágov, ktorí používali kamene a kosti ako deklaráciu postavenia a dosiahnutej vyššej úrovne vedomia ako ostatní v kmeni.
Amulet môže obsahovať magickú moc, ktorú možno použiť priamo na poškodenie druhej osoby alebo nepriamo, vzbudzujúc v nej strach tým, že jej predstaví myšlienku alebo nepriateľa, ktorého sa bojí. Symbol draka znamená moc, kým symbol hada môže znamenať klamstvo, zradu. V starovekom Grécku mal symbol hlavy medúzy zmraziť nepriateľov. Vždy však pôsobia s rovnakým cieľom, aby poháňali to, čo je žiaduce, a odpudzovali to, čo nie je žiaduce.
Dnes používame amulety iným spôsobom. Radi nosíme cennejšie kamene, ako sú drahokamy v podobe šperkov. A hoci tieto nemajú zvláštnu moc, sú symbolom vyššieho spoločenského postavenia alebo len lesklým krásnym predmetom s cieľom zlepšiť svoj vzhľad alebo oklamať dávaním falošnej správy o zdraví. Okrem toho, keďže sú také cenné, nútia človeka byť veľmi opatrný, a teda ostražitejší. Drahokamy, pravdepodobne vďaka tomu, že sú vzácne, boli vždy žiadanými predmetmi, a preto dávali pocit bohatstva alebo aj tvrdej práce. Ale amulety, keďže sú to artefakty, ktoré nám prinášajú úžitok, môžu byť aj bylinky, cesnak, korenie a iné. Malá fľaštička s bylinkovým extraktom je amuletom v prenesenom aj doslovnom význame, pretože môže prospieť nášmu zdraviu.
Dnes, tak ako sme povedali, talizmany môžeme používať ako prirodzené zosilňovače svojej energie, aby sme sa v živote rozhodovali správne. Či už ide o drahokamy alebo kryštály. Na záver však treba povedať, že amulet aj talizman sú vo svojej podstate amulety určené pre osobu, ktorá ich nosí alebo vlastní. Môže to byť akýkoľvek prírodný predmet alebo aj predmet vyrobený človekom a môžu byť tiež prispôsobené podľa potreby jednotlivca, pretože sa používajú podľa potrieb každého jednotlivca.
Keď má človek v úmysle chrániť sa pred zlými duchmi a nekalou energiou a používa amulet, ale keď chce získať dôveru a túži po moci, mal by si pravdepodobne vybrať talizman. Ľudia používajú talizmany, aby prospeli sebe a svojmu okoliu a aby uspokojili svoju magickú vieru. Toto presvedčenie však nemusí byť magické alebo nadprirodzené, môže to byť len symbol síl, ktoré už majú, ale potrebujú ich privolať, keď čelia nejakej životnej výzve.