Rozhovor s Margot Anand.

Margot Anand je medzinárodne uznávanou autoritou na Tantru a autorka best-sellerových kníh Umenie sexuálnej extázy, Umenie sexuálnej mágie (vyšlo preložené aj do češtiny - pozn. prekl.) a ďalších. Pôvodom Francúzka, získala Margot univerzitnú hodnosť na sorbonnskej univerzite v Paríži a strávila desaťročia štúdiom s mnohými prominentnými majstrami Tantry na svete.

Guy Spiro: Vaša práca je taká zaujímavá. Ako ste sa dostali k tomu, že ste tak zaangažovaná so sexualitou?

Margot Anand: Všetko sa to začalo, keď som sa prvýkrát milovala. Mala som osemnásť a mala som mimotelový, transcendentálny, osvecujúci zážitok. Videla som sa a cítila ako to, čo vždy existovalo a bude existovať, než som sa inkarnovala do tohto tela a potom, ako ho opustím. Zažila som totálnu duchovnú slobodu, nespútanú obmedzeniami kultúry, času, miesta, rodičovskej výchovy alebo univerzitného vzdelania. Zažila som svoju esenciálnu podstatu, ktorou je svetlo a sloboda.

Guy Spiro: Hneď v ten prvý raz, keď ste mali sex? Tuším to bol podnet pokračovať.

Margot AnandMargot Anand: Bola to úžasná a nečakaná vec. Bola som veľmi zamilovaná, no milovanie sa bolo odrazovým mostíkom k duchovnému zážitku dosť nečakaných dimenzií. Vtedy som pochopila, že moja cesta spiritualitou a prebudením sa ako ženy pôjde sexualitou a začala som sa veľmi zaujímať o kultúry posvätnej sexuality všade vo svete. Ukončiac svoje štúdium na Sorbonne a štúdium psychológie a filozofie, začala som cestovať. Sedem rokov som študovala u rozličných učiteľov a majstrov v Európe, Amerike a Indii. Už som bola vyučená ako terapeutka a učila som tvorivé dielne, no súčasne som skúmala Tantru. Učila som tvorivé dielne v bioenergetike (terapeutický smer, ktorý pracuje s telom a energetickými blokmi v ňom, vytvorený Alexandrom Lowenom - pozn. prekl.) a rozličné formy terapie a napokon som dospela do bodu, kedy som zložila všetky kúsky dohromady a vyvinula som metódu, zvanú Skydancing Tantra. V priebehu procesu som prijala mnohé učenia a prenosy od rozličných osvietených bytostí, a spojila porozumenie, že extázou tela je sexuálny orgazmus, a orgazmom ducha je extáza, ktorú zažívate, keď meditujete alebo keď sa milujete. No originalita môjho prístupu je v tom, že som zmodernizovala veľmi staroveké, nie veľmi dostupné a veľmi komplikované formy praxe, ktoré kombinujú jógu a mnohé iné prístupy. Človek môže pri milovaní začať zo sexuálneho centra a naučiť sa, ako liečiť svoju sexualitu, aby zmaximalizoval svoj orgazmický zážitok, a previedol túto energiu od silnej sexuálnej túžby do blaženosti. Prirodzenosť orgazmického zážitku možno transformovať do rozšíreného duchovného zážitku.

Guy Spiro: Vašou prvou knihou bolo Umenie sexuálnej extázy?

Margot Anand: Mojou prvou knihou bola kniha o americkej kontrakultúre, keď som bola novinárkou. Bola napísaná v čase Woodstocku, ktorého som sa zúčastnila. Bola o dobe, keď som sa rozhodla vypadnúť z Európy do Ameriky, pretože som sa tak veľmi zamilovala do tejto krajiny. Druhá kniha mala názov Le Chaumand de L'Ecstaz a nebola nikdy preložená do angličtiny. Bola napísaná vo francúzštine, pretože pôvodne som francúzska autorka. Ďalšou knihou bolo Umenie sexuálnej extázy.

Guy Spiro: Ktoré bolo pre vás explóziou.

Margot Anand: Áno. Predalo sa asi 800 000 kópií v dvadsiatich krajinách a ešte stále sa silno predáva. Po nej bola kniha Umenie sexuálnej mágie. Len čo zažijete extatické stavy, čo s nimi urobíte? V tom čase som sa stretla s Deepakom Choprom (uznávaný indický duchovný učiteľ, žijúci v USA - pozn. prekl.), ktorý tiež pracoval na knihe o mágii a naozaj sme sa dosť dobre trafili. tak som s ním začala spolupracovať a vyvinula som tréning okolo Umenia sexuálnej mágie. Po tom som napísala Umenie každodennej extázy, ktoré je o tom, ako môžete uplatniť kvality, ktoré si ako skvelý milenec rozviniete v spálni, vo svojom každodennom živote. Toto je filozofia Tantry v širšom zmysle, nielen v zmysle sexuality, ale v zmysle životného štýlu a poznania ako byť lepším a šťastnejším človekom.

Guy Spiro: Je zaujímavé sledovať ako sa postoje voči sexualite menia. Samozrejme, mali sme sexuálnu revolúciu v 60-tych a 70-tych rokoch. HIV potom veci povážlivo spomalilo. Teraz Tantra vychádza na povrch.

Margot Anand: Dôvod, prečo táto cesta, táto metóda nemôže nikdy umrieť je ten, že je taká mocná. Pracovala som so 40-timi tisíckami ľudí a odštartovala som deväť Inštitútov SkyDancing na svete. Vyučila som 100 učiteľov, ktorí teraz učia moju metódu s veľkým úspechom. Mnohé z týchto inštitútov, a ja dokonca ani už viac nejdem v nich učiť, a výcviky sú plné a stále fungujú.

ilustračný obr.Výcvik lásky a extázy, čo je podstatný aspekt mojej metódy, sa vyučuje v priebehu troch týždňov počas jedného roka. Máte prvý prvý týždeň, ktorý je sexuálnym liečením. Ľudia majú tri mesiace na praktizovanie a potom je druhý týždeň, ktorý je o multiorgazmickej odozve, čo je jedinečný prístup a je veľmi silný. Hoci to môžu byť rovnaké slová ako u iných metód, táto je osobitne moja a odlišuje sa od ostatných. V tomto druhom cykle sa ľudia učia, ako rozšíriť svoju orgazmickú kapacitu a otvoriť svoje čakry alebo energetické centrá a transformovať svoju sexuálnu energiu. Tretí cyklus je surfovaním na vlnách slasti, čo je tantrické umenie milovania sa. Ľudia sa učia ako transformovať lásku do meditácie, čo je veľmi uspokojujúce a prináša to pocit šťastia. Tento tréning skúmali tri univerzity, ktoré pozorne sledovali účastníkov v priebehu roka a pol s patnástimi dotazníkmi na osobu a interview, a štatistickou analýzou výsledkov. Bolo to publikované a bolo to veľmi pozitívne. Táto metóda na poli tantrických a sexuálnych učení je pravdepodobne najvedeckejšie študovaná, a je metódou, ktorá sa dotkla najviac ľudí. Bola som tomu veľmi oddaná. Práve som tu ukončila druhý cyklus tréningu lásky a extázy a je skutočne zázračné, čo sa deje. Liečenia, ktorými ľudia prechádzajú, odozva, ktorú dostávame, sú neuveriteľné. Takže ma teší, že tento výcvik funguje u ľudí tak dobre a dúfam, že sa mi podarí ho priniesť do ostatných častí Ameriky, popri východnom a západnom pobreží.

Guy Spiro: Tantra pochádza pôvodne z Tibetu a Indie.

Margot Anand: Ťažkosťou tu je, že ja v skutočnosti neučím tantru. Učím metódu, ktorá je prístupom Margot Anand ku všetkým rozličným učebným prenosom, ktoré dostala na ceste tantry. Keď ľudia povedia tantra, každý má projekciu a predstavu o tom, čo to je. Sú ľudia, ktorí nie sú eticky vhodnými učiteľmi. Sú ľudia, ktorí využívajú svoju pozíciu takzvaných tantrických učiteľov na to, aby si pre seba vytvárali hárem mileniek. A ja nechcem byť spájaná s týmito učiteľmi tantry, pretože som bola prvou na scéne, a som skutočne veľmi eticky orientovaná profesionálka. Učím SkyDancing Tantru a táto línia sa spája s Budhom, Padma Sambhavom a jeho manželkou Yeshe Tsogual. Je o nej napísaná kniha s názvom The Skydancer ("tanečnica na oblohe" - pozn. prekl.), a oni dvaja boli veľkými tibetskými tantrickými majstrami, ktorí začali šírenie tantry v Indii vo ôsmom storočí. Ich učenia sú líniou, s ktorou som spojená a sú prenosmi, ktoré som prijala v tele i mimo tela. Samozrejme, pretože som Margot Anand a preskúmala som všetko veľmi hlboko, vniesla som do toho ďalšie učenia a prijala som požehnanie od iných majstrov, aby som robila túto prácu. V starovekých textoch o tantre sa žiaci pýtali otázku: ako rozpoznáte dobrého učiteľa tantry? Ako viete, že niekto je splnomocnený učiť túto prácu? Odpovede by boli - a stále by mali byť - že učiteľ prijal požehnanie a splnomocnenie od svojho osvieteného učiteľa, aby pokračoval v tejto línii a v jeho učeniach.

Guy Spiro: Myslíte si, že tantra bude naďalej získavať rešpekt a bude viac akceptovaná väčšinovou spoločnosťou?

Margot Anand: Bude to záležať od toho, ako sa budú učitelia správať. Nanešťastie, je to moc, ktorú má niekto v marketingu, čo veľmi často vytláča kvalitu práce, ktorú vykazuje. Môžete mať niekoho, kto je najkvalifikovanejším učiteľom, ktorý si nerobí žiaden marketing, a bude desiatym v rade v úspechu za tými, ktorí majú pochybné správanie, no majú veľké znalosti marketingu. Môžem vám dať príklad, čo sa týka mojej práce. Moja práca je skôr radikálna. Ľudia majú príležitosť naozaj sa rukolapne naučiť ako ich orgazmické ja reaguje a ako môžu posilniť svoju odozvu na partnerov, a tak ďalej. Ale pretože celá vec je zabalená do niečoho, čo je hlboko, duchovne ohľaduplné voči účastníkom, a okamžite otvára najvyššie duchovné pohnútky, a je vykonávaná náležite profesionálne a eticky, potom sa ľudia cítia bezpečne, majú pocit uspokojenia a môžu prejsť touto prácou. Táto práca si udržala dobrú reputáciu, hoci som bola možno radikálnejšia, než mnoho iných učiteľov. Áno, má to šancu, tak ako jóga. Na začiatku v tejto krajine sa na jógu hľadelo ako na akúsi čudnú duchovnú či metafyzickú disciplínu a teraz je rozšírená všade.

Guy Spiro: Knižnice majú kurzy jógy. Aký je, podľa vás, prínos tantry, ktorý nám je inak nedostupný?

Margot Anand: Ľudia majú často sexuálne problémy kvôli nerovnováhe v ich maskulínnom a feminínnom. Feminínna povaha človeka, či už je to muž alebo žena, je jeho anima, jeho snívačka, tá, čo nemá žiadne ciele, je hravá, trpezlivá a vyživujúca. Na druhej strane, jeho maskulínna povaha alebo animus je to, čo má zámer, je orientované na cieľ, dosahuje veci, je vodcom a preberá iniciatívu. My všetci máme obe tieto prirodzené časti povahy. No keď sú tieto prirodzenosti v nerovnováhe, máme situáciu, kedy manžel ide k manželke a hovorí, čo tak si to rozdať, bejby, pomilujme sa dnes večer, a manželka sa naňho pozrie a povie, nuž, prepáč mi, ale nemám čas. Ona je príliš vo svojom maskulínnom a nevie, ako sa odovzdať maskulínnemu svojho manžela. Neurobí to, pretože manžel, na druhej strane, nevie ako udržať silné maskulínne, ktoré jej dáva dôveru a uspokojenie. Je tu celá medzihra medzi rovnováhou a nerovnováhou medzi maskulínnou a feminínnou prirodzenosťou muža a ženy, čo utvára sexuálnu nerovnováhu a nespokojhnosť v aréne milovania.

mužženajinjangOriginálnosť mojej metódy je v tom, že rekalibruje polaritu mužské-ženské takým spôsobom, že žena sa dokáže otvoriť najhlbšej úrovni svojho orgazmického ja, čím je veľmi uspokojená a dôveruje svojim silám. Jej sebacit nesmierne narastie, pretože žena, ktorá zažila hlbokú úroveň sexuálneho orgazmu a dokázala to spojiť so svojím srdcom... si dôveruje viac. To isté platí pre muža. V mojom výcviku máme oddelené mužské a ženské skupiny. Muži sa učia tomu, ako sa naozaj udržať vo svojej sile, vo svojej prítomnosti. Učia sa tiež tomu, ako kultivovať svoju schopnosť byť silnými milencami a byť silnými pri milovaní sa po dlhší čas. Toto sú fyzické, ako aj emočné spôsoby praktizovania mojich špecifických nástrojov a metód, ktoré pomáhajú ľuďom byť navzájom silnejšími milencami, a takto aj kreatívnejšími vo svojom dennom živote. Povedala by som, že toto je to, čo hlavne prinášam ľuďom a prinášam to takým spôsobom, ktorý je efektívnejší, priamo dostupný, s priamymi silnými výsledkami po týždni či dvoch práce. Učím ľudí ako vojsť do situácie pri milovaní alebo v ich vzťahu s relaxovaným telom, s otvoreným srdcom a pokojnou mysľou. Keď sú tam tieto tri kvality, môžu vstúpiť do štvrtej dimenzie, čo je rozšírené vedomie.

Guy Spiro: Mali ste aj naďalej pri orgazme mimotelové zážitky?

Margot Anand: Zmenila som to na niečo, čo má viac charakter rozšíreného vedomia. Inými slovami, mávam zážitky tohto charakteru, ale sú uzemnenejšie. Sú uzemnenejšie v tele, sú uzemnenejšie v troch oblastiach, ktoré som práve spomenula a preto sú uspokojujúcejšie a mám k nim ľahší prístup.

Guy Spiro: Môže mať takmer hocikto takéto zážitky?

tantric coupleMargo Anand: Áno. Pretože každý z nás bol počatý rovnako a v okamihu nášho počatia, keď spermia nášho otca oplodnila vajíčko našej matky, u väčšiny prípadov to bol extatický moment. Táto extatická dimenzia je prakticky zapísaná do našej DNA. V našom programovaní ako ľudské bytosti sme extatickí. Máme to ako potenciál, a sprístupňovanie extatickej dimenzie je pre mňa duchovným zážitkom, ktorý nám dáva príchuť našej božskej podstaty a privádza nás bližšie k Bohu. Či je to sprístupňované v sexuálnom kontexte, alebo mimo neho, je potrebné pochopiť, že existujú dva typy orgazmu. Jeden je explozívny orgazmus uvoľnenia, ktorý je prísne sexuálnym, a druhý je implozívny orgazmus expanzie, kde je sexuálna a orgazmická energia transformovaná, ako prechádza do srdca a do tretieho oka a šíri sa ako energia za hranice tela do pocitu priestorovosti, rovnakým spôsobom, ako to zažívame počas meditácie. Keď sedíte v za-zen (meditácia v sede v Zenovej praxi - pozn. prekl.), idete do priepaste medzi myšlienkami a prežívate rýdze vedomie za hranicami mysle - to je rozšírené vedomie. Je to pocit pokoja a priestrannosti, ktoré vám umožňujú prechádzať životom omnoho integrovanejším a pokojnejším spôsobom. Existujú spôsoby transformovania sexuálnej energie do takejto úrovne, kedy sa to stáva modlitbou erotickej oddanosti. Rozpoznávate to božské v partnerovi/partnerke a váš partner/partnerka rozpoznáva to božské vo vás. Toto je veľmi hlboko uspokojujúci zážitok, a takto by to malo byť. Len preto, že to bolo pokrivené a poprekrúcané našou kresťanskou tradíciou, ešte neznamená, že to tak musí zostať.

Guy Spiro: Presne. A čo človek, ktorý je sám, alebo má možno partnera/partnerku, ktorý nie je ochotný tieto veci preskúmať?

Margot Anand: Okolo 70% ľudí, čo prichádzajú na môj výcvik, sú singli, ľudia bez partnerov, a mnohí si najprv myslia, že by ako singli nemali, pretože im to nebude fungovať. Vysvetľujem im, že tento výcvik môže prospieť ľuďom, ktorí nemajú partnera rovnako, ako tým, ktorí prídu vo dvojici. Ak človek dokáže pochopiť svoju sexuálnu energiu ako životnú silu, ktorá je v ňom hlboko prítomná, ak dokáže pochopiť ako sprístupňovať a kultivovať túto životnú silu a ako harmonizovať svoje tri centrá a tiež svojich sedem čakier, svoju schopnosť transformovať energiu vášňou, prúdením, silou, opaterou, pravdovravnosťou, jasnou víziou a extatickým otvorením sa alebo duchovnou slobodou, potom utkal svoje energie takým spôsobom, že keď sa vráti späť do sveta, stane sa veľmi príťažlivým. A väčšinou vtedy si pritiahne svojho životného partnera/partnerku. Keď príde ku mne človek ako single, teda bez partnera, a vykoná si prácu, veľmi často sa vráti späť do sveta a nájde si partnera. Tú prácu môže vykonať sám. Tá práca je navrhnutá tak, aby ju človek mohol vykonať sám, alebo s partnerom vo dvojici.

Na druhej strane, ako by to zvládal, ak má partnerku alebo partnera, ktorý sa zdráha ísť do tejto práce - existujú isté prístupy, ktoré sú tak rozkošné, že ich prakticky takmer nik neodmietne. Nie sexuálne prístupy, ale prístupy rozkošného rituálu zmyslového prebúdzania, či prekvapenia pre zmysly, alebo rozličné veci, ktoré sú v oblasti, ktorú miluje každý, či žena alebo muž. Myslím si, že ak sa k tomu pristupuje takto, a tiež diskrétne a bez tlačenia, ale rozvíjaním si zručností pre zábavu a erotické prekvapenia, a keď ste eminentne feminínni a zvodní, milujúci a dôveryhodní, ako je tomu u zručností, ktoré učíme v mojich skupinách, tak je to určite pre ľudí možné a vykonateľné.

Guy Spiro: Sú nejaké predpoklady alebo podmienky na to, aby sa človek stal študentom tantry?

Margot Anand: Ak ľudia chcú vstúpiť do výcviku SkyDancing tantry, jednoducho musia prísť s ochotou ukázať sa, byť plne prítomní a mať plný záujem o učenia: Zvyšok sa udeje sám odseba.

Guy Spiro: Ako dlho trvá, kým človek nadobudne prax alebo kým sa stane učiteľom?

Margot Anand: Ľudia normálne spravia víkend a rozhodnú sa, či sa im táto práca páči, a vrátia sa na dlhší výcvik alebo do skupiny. Pôjdu na výcvik Lásky a extázy, čo je dvojtýždňovka s možnosťou voľby dodatočného tretieho týždňa. Potom, po ukončení, pôjdu na facilitátorský výcvik, čo sú ďalšie tri týždne. V priebehu vykonávania všetkých týchto vecí mi tiež musia asistovať. Musia byť súčasťou tímu asistentov na programoch, ktoré vyučujem.

Guy Spiro: V priebehu pár mesiacov či pár rokov sa môže človek stať učiteľom SkyDancing tantry?

Margot Anand: Áno.

Guy Spiro: Popíšte esenciu vášho výcviku.

Margot Anand: Zručnosťami dobrého milenca sú prítomnosť, keď ste úplne prítomní vo svojich činoch, keď ste naozaj úplne prítomní v tom, čo robíte, bez súdenia. Nemáte kritický postoj. Ste v úžase a prijímate všetko, čo sa deje. Povedala by som, že toto sú niektoré zo zručností, ktoré si milenec vyvinie počas vykonávania tejto práce. Pristupovať ku všetkým oblastiam svojho každodenného života s rovnakým postojom je dobrá vec. To, ako k tomu pristupovať a ako to vyučujem v Umení každodennej extázy, je pochopiť ako fungujú centá energie (čakry) vo vašom tele.

Prvá vás otvára vášni, vášnivosti k tomu, čo robíte. Druhá, v oblasti brucha, vás otvára plynutiu. Čo značí, že dokážete striedať klobúky, meniť role, meniť funkcie vo svoje práci, nie ste kontrolujúci maniak, nemusíte byť neustále v jednej a tej istej pozícii. Ste všestranný. Tretia, ktorá je solárnym pletencom, dokážete dôverovať tomu, že si viete organizovať svoju prácu dobre, takže maximalizujete svoje šance na úspech, čo sa týka peňazí, a to si vyžaduje mať istý zmysel pre svoju vlastnú osobnú silu, moc. Pri štvrtej, v srdci, je to záležitosť toho, že si dokážete otvoriť svoje srdce voči sebe a dokážete prijať najprv seba. Prijať seba samého tak, že môžete prijímať druhých. Vo vašej hrdlovej čakre ste jasným komunikátorom s autentičnosťou. Chápete, že je lepšie povedať pravdu, aj keď je to riskantné, než aby ste robili to, čo ľudia od vás chcú. V treťom oku si udržiavate víziu svojej cesty, kam chcete dospieť, máte pocit väčšieho obrazu, aj keď sa staráte o detaily. V korunnej čakre je to v zásade o tom, že sa pýtate seba samého: slúži toto môjmu vývinu a vývinu planéty? Má to, čo robím, duchovný význam?

Keď je každé z týchto centier uzavreté alebo obrnené, správa sa odlišne. Napríklad, v prvom centre, ak je človek uzavretý, môže mať typicky pocit, že od života nedostáva dosť. Nedostáva dosť peňazí, nedostáva dosť lásky, jeho dom nie je doť dobrý a tak ďalej. Pri druhej čakre, ak ju má uzavretú, chce každého a všetko kontrolovať a ovládať, má strach pustiť a nechať ísť. Ak má uzavretú tretiu čakru, budemať pocit, že nemá svoju vlastnú moc a bude sa obávať moci partnera, takže ho bude chcieť manipulovať. Takže v mojej knihe Umenie každodennej extázy je podávaná filozofia SkyDancing tantry pre ľudí, aby pochopili ako môžu prechádzať svojím životom, vyberajúc si to, čo im dáva radosť, aby otvorili dvere k duchu. vyberajte si s vedomím to, čo vám prináša radosť a to vám otvorí dvere k duchu. To je podstatné posolstvo môjho učenia.


Preklad článku z časopisu The Monthly Aspectarian, August 2003: DreamingWolf.

 

Späť

 

 

Stránka vytvorená: DreamingWolf, september 2003.