Hemi-Sync | Popis Ohnísk | Frekvencie | Programy | DEC | HPlus | Bádatelia | Monroe | Príbehy | Iné   | Literatúra

 

Iné produkty pre navodzovanie hemisférovej synchronizácie.

 

 

 obr.

 

 

Z veľkého množstva rozličných typov produktov, určených pre navodzovanie synchronizovanej aktivity mozgových hemisfér, som sa vám rozhodol predstaviť bližšie pár vybraných, ktoré som mal možnosť si vyskúšať. Text, ktorý k nim pripájam, je vyjadrením môjho názoru, s ktorým sa nemusí každý stotožniť.

-  DreamingWolf

 

 

 

Mind-machines, brain-machines (alebo „po našom“: „psychowalkmany")

 

psychowalkman„Psychowalkmany“ je názov pre malé prístroje veľkosti kazetového prehrávača walkman, určené pre synchronizáciu aktivity mozgových hemisfér. Sú vybavené stereosluchátkami a špeciálne upravenými okuliarmi, v ktorých sú namontované miniatúrne svetelné diódky. Tie po zapnutí prístroja a zvolení konkrétneho, želaného programu, začnú pred vašimi zavretými očami blikať a vytvárať tak rozmanité, kaleidoskopické svetelné a farebné efekty. Tie, spolu so synchronizačnými signálmi, privádzanými do mozgu cez stereoslúchadlá, majú naladiť váš mozog do požadovaného stavu: relaxácie, meditácie, sústredenia sa a pod. (Podľa typu „psychowalkmana“ máte k dispozícii od 6 až do niekoľko desiatok rozličných stavov mozgového vyladenia.)

„Psychowalkmany“ dosahujú synchronizáciu mozgu jeho zaplavením zvukovou a svetelnou stimuláciou. Sú efektné (tá „svetelná šou“ je to, na čom vás „dostanú“) a fungujú. Ich nevýhodu – oproti metóde Hemi-Sync – vidím v tom, že vám poskytnú len základný nástroj pre naladenie mozgu do synchronizovanej aktivity – ako ju využijete je iba na vás. To samo osebe nie je chyba, no Hemi-Sync – ako komplexná metóda a učebný nástroj – vám nielen pomôže „zosynchronizovať si hlavičku“, ale vás vedie a učí, ako stavy, ktoré ním navodíte, prakticky ďalej využívať. Teda, dá vám inšpiráciu. Pri „psychowalkmanoch“ (a aj niektorých ďalších metódach hemisférovej synchronizácie) ste od samého začiatku ponechaní sami na seba - metóda Hemi-Sync vám však ponúka cvičenia, ktoré sú vaším sprievodcom pri vašich prvých krokoch v dimenziách vnútorného vesmíru.

Ďalšou nevýhodou „psychowalkmanov“ je práve to, čo ich robí tak príťažlivými pre užívateľov, ktorí sa rozhodnú si ich zadovážiť: svetelná stimulácia. Spočiatku je to fajn, lebo je to niečo nové a ohúri to. No mihotavé farebné svetielka pred očami vás rušia v koncentrácii na vnútorné obrazy a zážitky. Navyše, pre citlivejších užívateľov, resp. traumatizované osoby je nadmerná svetelná stimulácia zaplavujúca a vyvoláva úzkosť. Užívanie psychowalkmanov je preto na zváženie a ak máte možnosť siahnuť po iných prostriedkoch hemisférovej synchronizácie, odporúčam skúsiť (najprv) tie...

 

 

BrainWave Generator

 

obr.BrainWave Generator je software - jeden z niekoľkých ponúkaných programov, ktorý vám po inštalácii na vaše PC umožní oboznámiť sa so stavom hemisférovej synchronizácie. „BW Gen“, ako sa mu skrátene hovorí, má v ponuke celkom 23 možností voľby a teda stavov vedomia, do ktorých sa prostredníctvom neho môžete naladiť: od zaostrovania pozornosti, cez jednoduchú relaxáciu, relaxáciu pri Schumannovej rezonančnej frekvencii (pozri časť Frekvencie v materiáli o metóde Hemi-Sync), zvyšovanie kreativity, liečbu bolesti hlavy, až po hlbokú meditáciu. Na stránke www.bwgen.com je možné si stiahnuť ďalšie presety, teda už vytvorené sady synchronizačných frekvencií (je ich dostupných k voľnému stiahnutiu niekoľko desiatok, navyše sú roztriedené do niekoľkých kategórií podľa želaného výsledného pôsobenia). Z nich sa mi najviac osvedčili napr. Shaman Dream, Inner Voyager, Guided Journey Experience, či séria Awakening Meditation.

Po vyskúšaní BW Genu môžem skonštatovať, že program je dobrý, navodzuje zmieňované stavy vedomia, ale – tak ako v prípade „psychowalkmanov“ – to je všetko, čo ponúka. Žiadne vedenie, žiadna ukážka ďalšieho využitia pri bádaní v dimenziách vnútorného vesmíru. Experimentátorom však ponúka možnosť vytvárania si vlastných nastavení parametrov, ako je tvar vlnovej formy, krycí zvuk atď. Ak chcete program používať bez toho, aby ste museli stále sedieť pri svojom PC, umožňuje vám napáliť si vami zvolené synchronizačné frekvencie na CD-ROM a prehrávať si ich v prehrávači CD.

 

 

Cool Edit 2000

 

obr.Hoci Cool Edit 2000 nie je program, určený primárne na synchronizáciu mozgových hemisfér (CE2000 je jeden z výborných editovacích programov pre hudbu a zvukové formáty), predsa len ponúka niekoľko presetov, ktoré sú zamerané výhradne na hemisférovú synchronizáciu. Možno ich nájsť po kliknutí na Options a na Scripts & Batch processing. Môžete si vybrať tieto presety: Alpha tones, Creativity Theta session, Delta tones, Earth Music, Earth tones, Lost in Space, Theta Music, Theta tones a Timeless and Quiet. Samozrejme, program umožňuje editovanie týchto presetov, ako aj vytváranie vlastných sád synchronizačných signálov a ich ukladanie, resp. napaľovanie na CD.

 

 

 

 

i-Doser

 

Zatiaľ posledným produktom, ponúkajúcim synchronizáciu mozgových hemisfér, ktorý som mal možnosť vyskúšať, je počítačový program i-Doser. Ide o program, ktorý v súčasnosti ponúka k zakúpeniu celkom 61 presetov, s názvami ako Anesthesia, Black Sunshine, Divinorum, Ecstasy, Excite, Inspire, Lucid Dream či Out of Body. Presety pripomínajú program BWGen, ich kvalita je na vysokej úrovni. Na rozdiel od BWGen-u však i-Doser neumožňuje vytváranie presetov vlastných, ani napálenie tých existujúcich na CD.

 

 

 

 

 

Mind WorkStation

je, na rozdiel od BrainWave Gen-u prepracovaný nástroj pre profesionálnu prácu so zvukovými nahrávkami, ktoré sú určené pre synchronizáciu mozgových hemisfér. Mind WorkStation ponúka okrem klasických binaurálnych pulzov aj izochronické tóny a ponúka aj možnosť vizuálnej stimulácie (tzv. "audiostrobe"). Program tiež ponúka generátor zvukového pozadia - Ambience Generator, ktorý má v zásobe množstvo zvukových samplov, takže je možné si do nahrávok vložiť zvuky lesa, pobrežia mora či zvuk kryštálových mís. Je možné ho prepojiť s prístrojmi pre Bio-feedback; terapeuti využijú možnosť vkladania afirmácií či hypnotických sugescií do nahrávok, ktoré si vytvoria v programe.

Celkovo je možné zhodnotiť program ako vysoko kvalitný produkt, ktorý ponúka široké možnosti a je vhodný zvlášť pre profesionálne využitie.

 

 

 

Neuro-Programmer 2

je program, pochádzajúci z rovnakej dielne, ako Mind WorkStation (výrobcom je The Transparent Corp.). Je porovnateľný s Mind WorkStation,  čo sa týka kvality, množstva funkcií aj účinkov. U Neuro-Programmera 2 je však zaujímavá ponuka možnosti výberu synchronizačných nahrávok pre ľudí, ktorí trpia traumou. 

 

 

 

neuro-programmer 2

 

 

 

Hemi-Sync | Popis Ohnísk | Frekvencie | Programy | DEC | HPlus | Bádatelia | Monroe | Príbehy | Iné  | Literatúra

 

 

 

 

Internetový obchod Hemi-sync.cz - Meditační a relaxační hudba na CD

 

 

 

 

Stránka vytvorená: by DreamingWolf, apríl 2003.

Naposledy doplnené: december, 2008